10 سوال مهم برای بازاریابی تجارت شما در رسانه‌های اجتماعی

همیشه می‌شنویم که می‌گویند کوتاهی در برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی برای شکست است. این یک مثل قدیمی اما عاقلانه است. ایجاد یک استراتژی رسانه‌ی اجتماعی بادقت و هدف‌گرا به اندازه یک طرح کسب‌وکار مهم است. برای جذب و تعامل با دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی شما نیاز به یک نقشه‌ی راه و یک استراتژی شفاف و اثربخش دارید. در ادامه چند سوال مطرح شده است که قبل از هرشروعی باید به آن‌ها پاسخ دهیم.

  •  هدف شرکت من از دستیابی به رسانه‌های اجتماعی چیست؟

بستگی به نوع کسب‌وکاری که شما دارید، هدف شما می‌تواند متفاوت باشد. شما ممکن است از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با مشتریان، ترویج محصولات و خدمات خاص و یا در معرض دید قرار گرفتن برندتان استفاده کنید. Lee odden مدیر اجرایی Toprank می‌گوید: گام اول و مهم در ایجاد طرح و برنامه شما این است که به وضوح اهداف خود را شناسایی و مکتوب کنید. در قدم بعدی اهداف مشتریان را درک کنید و سپس بفهمید چگونه استراتژی رسانه‌ی اجتماعی خود را با آن‌ها یکپارچه کنید.

  • چه کسی باید اکانت رسانه‌های اجتماعی شرکت من را ایجاد و اداره کند؟

اگر یک شرکت کوچک با چند کارمند دارید، این کار را به یکی از کارمندان که سابقه‌ی خوبی از اجرای کمپین‌ رسانه‌های اجتماعی داشته باشد بسپارید. اگر یک شرکت بزرگ دارید، یک کارمند واجد شرایط در بخش بازاریابی ممکن است برای این‌ کار مناسب باشد. کسب‌وکارهایی که تجربه‌ی کمتری دارند بهتراست یک مشاور بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استخدام کنند.

  •  آیا شرکت من باید در تمام رسانه‌های اجتماعی محبوب حضور داشته باشد؟

Odden توصیه می‌کند که کسب‌وکارهای کوچک با یک وبلاگ و حضور در یک شبکه‎ی اجتماعی (حداقل برای چندماه اول) شروع کنند. کدام شبکه؟ شبکه‌ای را که بیشتر مشتریان شما از آن استفاده می‌کنند را پیدا کنید. پس از آن‌که شرکت شما کمی رشد کرد و بودجه بازاریابی دیجیتال شما افزایش یافت، می‌توانید رسانه‌های اجتماعی بیشتری را انتخاب کنید.

  • بهترین شبکه‌ی اجتماعی برای کسب‌وکارهای کوچک کدام است؟

Odden می‌گوید چه کسب‌وکار شما کوچک باشد و چه بزرگ؛ داشتن یک اکانت توئیترضروری نیست. توئیتر بستری است که یادگیری و استفاده از آن آسان است اما باید در 140 کاراکتر جمله‌تان را به پایان برسانید. او در ادامه می‌گوید اگر شما به دنبال افزایش بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای سایت‌تان هستید استفاده از گوگل پلاس برای شما گزینه‌ی مناسبی‌ است. اگر شرکت شما یک شرکت B2B است برای رسیدن به اثرگذارنده‌ها در صنعت شما با لینکدین و اسلایدشیر موفقیت بیشتری به دست خواهید آورد. برای شرکت‌های B2C بودن در فیسبوک و پینترست می‌تواند هوشمندانه باشد.

  • در چه فاصله‌ی زمانی باید محتوای جدید در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنم؟

Porterfield توصیه می‌کند که در طول روز دو تا پنج عدد پست داشته باشید. زیرا دنبال‌کنندگان شما در زمان‌های متفاوتی از روز از سایت‌های رسانه‌های اجتماعی بازدید می‌کنند. ارسال یک پست در روز کافی نیست زیرا بسیاری از طرفداران شما به احتمال زیاد آن را نخواهند دید. برای رسیدن به فالورهای بیشتر پست‌های متناوبی را به طور مداوم در طول روز ارسال کنید.

  • چه نوع محتوایی را بایستی در هر کدام از رسانه‌های اجتماعی خود ارسال کنم؟

Odden می‌گوید: انواع خاصی از محتوا برای بسترهای رسانه‌ای مختلف مورد نیاز است، به عنوان مثال فیسبوک، پینترست، گوگل پلاس و اینستاگرام ذاتا بصری هستند. بنابراین تصاویری به یادماندنی از محصولات شما، رویدادهای شرکت، عکس‌هایی پشت صحنه مثلا عکسی از کارکنان در محل کار می‌تواند برای استفاده کنندگان این بسترهای خاص موثر باشد. اما استتوس‌های متنی بدون لینک هم روند خوبی را طی می‌کند، به ویژه هنگامی که یک سوال پرسیده می‌شود.

در توئیتر به دنبال یک تعادل مناسب از توئیت کردن در مورد شرکت خود و ریتوئیت محتوای دیگران از جمله شرکای تجاری و اثرگذاران صنعت خود باشید. لینکدین مکانی برای به اشتراک‌گذاری اخبار، توصیه‌هایی برای بهره‌وری و منتشر کردن مقاله‌هایی برای رهبری افکار است.

Odden گردآوری ترکیب متنوعی از انواع محتوا (عکس، فیلم، لینک‌های مفید، راهنمایی‌های مفید، سوال‌های خوب و غیره) را در سراسر بسترهای رسانه‌های اجتماعی توصیه می‌کند. او می‌گوید به روزرسانی چیزهای جالب و تازه منجر به افزایش فالورهای شما خواهد شد.

  • آیا من باید از رسانه‌های اجتماعی برای ارائه خدمت به مشتریان استفاده کنم؟

رسانه‌های اجتماعی به سرعت به رایج‌ترین روش برای تعامل و ارتباط با مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه تبدیل شده‌اند. شما می‌توانید از فیسبوک، توئیتر، گوگل پلاس و دیگر بسترهای رسانه‌های اجتماعی برای پاسخ به سوالات مشتریان، وضعیت سفارش‌ها و حتی شکایت‌ها استفاده کنید.

  • چگونه می‌توانم دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی خود را تبدیل به مشتری بکنم؟

Porterfield می‌گوید هیچ راه قطعی برای دریافت پول از دنبال‌کنندگان وجود ندارد. با این حال برخی از تاکتیک‌ها کارایی بهتری دارند. به عنوان مثال تبلیغات در فیسبوک یک راه آسان برای افزایش دنبال‌کنندگان است. مشارکت‌ها را افزایش می‌دهد و مخاطبانی هدفمند برای فروش جذب می‌کند. او هم‌چنین اجرای مسابقاتی را که چندین کانال اجتماعی مانند توئیتر، یوتیوب، فیسبوک و پینترست را ادغام می‌کند را توصیه می‌کند. ارائه‌ی جایزه‌ای که با بازار هدف شما هم‌خوانی دارد می‌تواند در جذب مشتریان بالقوه موثر باشد. به عنوان مثال برای جذب مصرف‌کنندگان به فروشگاه آنلاین خود یک توئیت ارسال کنید که در صفحه‌ی فیسبوک خود مسابقه‌ای ترتیب داده‌اید و در کنار آن لینکی به قوانین و فرم ثبت‌نام مسابقه در سایت خود قرار دهید.

  • چگونه می‌توانم موفقیت طرح بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود را اندازه‌گیری کنم؟

بسیار مهم است که به طور مستمرمعیارهای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود را بررسی کنید تا ببینید کدام تاکتیک‌ها بهتر کار می‌کنند و کدام موثر نیستند برخی از بسترهای رسانه‌های اجتماعی معیارهای خاص خود را دارند، به عنوان مثال مدیران صفحات در فیسبوک به داده‌های Page Insights به صورت رایگان دسترسی دارند. این صفحه به شما می‌گوید چه تعداد از مردم در حال تعامل با پست‌های شما هستند. شما می‌توانید از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری و استفاده بهتر در ارتباط با دنبال‌کنندگان‌تان بهره بگیرید. لینکدین نیز آنالیزهای مشابهی برای صفحات شرکت‌ها فراهم می‌کند.

از گوگل آنالیز نیز می‌توانید استفاده کنید تا ببینید کمپین رسانه اجتماعی شما در ارائه ترافیک به وب‌سایت و فروشگاه آنلاین شما چقدر موثر بوده است؟ اگر توئیتر، فیسبوک، پینترست و یا رسانه‌های اجتماعی دیگر شما به عنوان ارجاع دهنده‌های برتر شما باشند در این‌صورت تلاش‌های اجتماعی و رسانه‌ای شما موثر بوده است.

  • بزرگ‌ترین اشتباهی که باید از آن جلوگیری کنید چیست؟

بزرگ‌ترین اشتباه نداشتن یک برنامه رسانه اجتماعی است. بنابراین برنامه‌ای داشته و به آن پایبند باشید. Porterfield می‌گوید: رسانه‌های اجتماعی همواره در حال تغییر هستند. بنابراین شما نیاز دارید که همیشه آماده تغییر باشید و در هر زمانی خود را با تغییرات انطباق دهید. Porterfield می‌گوید دائما استراتژی‌های اجتماعی خود را ارزیابی و اصلاح کنید، انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا تاکتیک‌های موثر را شناسایی کنید و به نحو احسن از آن‌ها استفاده کنید.

منبع : Entrepreneur.com